Παναιτωλικός Γ.Φ.Σ.
Slidenew20

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΓΦΣ – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 74-63 [Παίδων]

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η παιδική ομάδα μπάσκετ του Γ.Φ.Σ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ, την Κυριακή το μεσημέρι στο Δ.ΑΚ ΑΓΡΙΝΙΟΥ ΜΙΧ. ΚΟΥΣΗΣ, και έτσι συνεχίζει να προηγείτο στον Α’ όμιλο του παιδικού πρωταθλήματος μπάσκετ.

Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ αιφνιδιάστηκε στο Α’ δεκάλεπτο από τον ΠΑΣ, και με τη λήξη του βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-23, πληρώνοντας ουσιαστικά τις ελλείψεις του αφού απουσίαζαν για διάφορους λόγους οι Μπλίκας, Σμυρλής  και Δημητριάδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε και με αιχμή του δόρατος τον Θ. Κυριλή που σημείωσε 20 πόντους (τους  17 συνεχόμενους) η ομάδα μας ψαλίδισε την διαφορά και το ημίχρονο έληξε με 35-37 υπέρ της ομάδας της Ναυπάκτου. ‘Ίδια εικόνα και  στο 3ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται  σταθερά με 5-7 πόντους και τον Παναιτωλικό να μην μπορεί να βρει λύσεις  από την περιφέρεια. Το 4ο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας (20-6  το επιμέρους σκορ) και με τους  Κώστα Παπαπάνο και Πέτρο Κατσίμπα να κερδίζουν τις μάχες κάτω από το καλάθι κατάφερε να πάρει μια διαφορά 7- 8 πόντους και να την κρατήσει μέχρι τέλους.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Θ. Κυριλής με 36 πόντους , και οι Παπαπάνος με 16 και  Κατσίμπας με 10. Θετική και η παρουσία των Καρέτσου, Πιστιόλη.

Από τον ΠΑΣ ξεχώρισαν οι Αλεξανδρής 27 πόντους με 2 τρίποντα, και οι Πέτσος , Σαλτάνης.

Δεκάλεπτα:  11-23, 24-14, 19-20, 20-6.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (ΛΙΟΚΑΥΤΟΣ): ΡΑΥΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΘΕΡΑΠΟΣ, ΠΙΣΤΙΟΛΗΣ 6, ΚΑΡΕΤΣΟΣ 3(1), ΛΙΟΚΑΥΤΟΣ, ΚΥΡΙΛΗΣ Θ 36(1), ΚΑΤΣΙΜΠΑΣ 10, ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ, ΠΑΠΑΠΑΝΟΣ 16, ΜΙΝΑΣΙΑΝ 3.

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (ΣΤΑΘΑΤΟΣ): ΓΟΥΛΑΣ, ΧΑΣΑΝΑΙ, ΠΕΤΣΟΣ 17(2), ΚΑΚΟΥΣΗΣ 1, ΚΡΟΚΙΔΑΣ, ΤΣΙΛΙΓΙΑΝΝΗΣ, ΣΙΑΜΑΣ 2, ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ 27(2), ΣΑΤΛΑΝΗΣ 8, ΜΑΛΕΛΗΣ 6, ΖΑΜΠΑΡΟΣ 2.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας αντιμετωπίζει στον Αστακό τον τοπικό Αίολο την Κυριακή 12 Ιανουαρίου, στις 14: 30 το μεσημέρι.