Παναιτωλικός Γ.Φ.Σ.
Slidenew20

Χειροσφαίριση Ανδρών 2014-2015 | Τρίτη ισοπαλία..

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και γεμάτο συγκινήσεις, που διεξήχθη το Σάββατο 6 Δεκεμβρίου στο κλειστό γυμναστήριο του Αγρινίου, το αντρικό τμήμα χειροσφαίρισης του συλλόγου μας, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας ήρθε ισόπαλο με την ομάδα του Αρχέλαου Κατερίνης με σκορ 25-25.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού φάνηκε ότι θα έχουμε ένα ντέρμπι καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 10ο λεπτό (2-2) παίζοντας δυνατές άμυνες.

IMG 3449 Αντιγραφή Αντιγραφή
Στο 15ο λεπτό η ομάδα μας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα (5-3) εκμεταλλευόμενη δίλεπτες αποβολές των παικτών της αντιπάλου ομάδας.

IMG 3457 Αντιγραφή Αντιγραφή

Στη συνέχεια η ομάδα της Κατερίνης ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ στο 25ο λεπτό (8-8) και στο ημίχρονο κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με ένα τέρμα διαφορά (10-11).

IMG 3458 Αντιγραφή Αντιγραφή

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά από το πρώτο με την ομάδα μας να μην παίζει καλή άμυνα και με λάθος επιλογές στην επίθεση να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης με τρία τέρματα (10-13).

IMG 3465 Αντιγραφή Αντιγραφή

Από εκεί και πέρα οι παίκτες μας κυνηγούσαν στο σκορ την ομάδα του Αρχέλαου η οποία έβρισκε λύσεις στην επίθεση και κρατούσε σταθερά την διαφορά τερμάτων στο σκορ σε 2-3 γκολ διαφορά μέχρι και το 50ο λεπτό (19-21).

IMG 3473 Αντιγραφή Αντιγραφή

Από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού εκτυλίχθηκε ένα θρίλερ που καθήλωσε τους 100 περίπου θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης μας για να υποστηρίξουν την ομάδα μας.

IMG 3478 Αντιγραφή Αντιγραφή

Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα μας κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ σε 23-23 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς , αλλά οι παίκτες του Αρχέλαου πάγωσαν ξανά το γήπεδο και προηγήθηκαν στο 58:42 με δύο τέρματα (23-25).

IMG 3493 Αντιγραφή Αντιγραφή

Στην επόμενη επίθεση η ομάδα μας σκοράρει κάνει το σκορ 24-25 και απομένουν 13 δευτερόλεπτα να λήξει η αναμέτρηση.

IMG 3497 Αντιγραφή Αντιγραφή

Μετά το time out που πήρε ο προπονητής της ομάδας της Κατερίνης οι παίκτες του κάνουν την σέντρα η μπάλα πηγαίνει στον δεξί εξτρέμ που έχει αντίπαλο στην άμυνα τον Κώστα Ράικο ο οποίος παίζει μια καταπληκτική άμυνα, δυσκολεύει τον αντίπαλο του να σουτάρει και δίνει την ευκαιρία στον τερματοφύλακας μας Σπύρος Ράικος να κάνει μια φοβερή απόκρουση που στέλνει την μπάλα και πάλι τον Κ.Ράικο ο οποίος παίρνοντας το ριμπάουντ βλέπει και βρίσκει με πάσα τον Μάνθο ο οποίος στον αιφνιδιασμό σκοράρει ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ τέρμα και ισοφαρίζει το παιχνίδι στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

IMG 3505 Αντιγραφή Αντιγραφή
Οι σκηνές που ακολούθησαν δεν περιγράφονται .

Όλη η ΟΜΑΔΑ μας στην γωνία του γηπέδου έχει γίνει ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας έξαλλα την παλικαρίσια ισοπαλία που πήρε κόντρα σε μια ομάδα η οποία έχει εντελώς διαφορετικούς στόχους με τους δικούς μας, παίρνοντας έτσι έναν βαθμό ο οποίος μπορεί να αποδειχτεί χρυσάφι στην προσπάθεια της ομάδας μας για παραμονή στην κατηγορία.

IMG 3512 Αντιγραφή Αντιγραφή

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ σε όλα τα παιδιά που παρόλο τους τραυματισμούς και τις ελλείψεις που είχε η ομάδα έδωσαν την ψυχή τους μέσα στο γήπεδο και βγάζοντας απίστευτο πάθος
έφτασαν σε αυτό το αποτέλεσμα.
IMG 3519 Αντιγραφή Αντιγραφή

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (ΣΥΡΑΚΟΣ) : ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ (Τ/Φ)-ΣΤΑΙΚΟΣ-ΜΑΝΘΟΣ (8)-ΞΥΣΤΡΑΣ-ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ (2)-ΣΥΡΑΚΟΣ-ΛΙΟΚΑΥΤΟΣ-ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΓΟΥΡΓΟΛΙΤΣΑΣ-ΡΑΙΚΟΣ ΣΠ. (Τ/Φ)-ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ (1)-ΡΑΠΤΗΣ (4)-ΡΑΙΚΟΣ Κ. (3)-ΓΕΩΡΓΙΟΥ (7).

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (ΣΚΟΥΦΑΣ) : ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ (3)-ΚΑΡΑΓΙΑΜΠΑΣ-ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ (2)-ΞΕΥΤΕΡΗΣ-ΧΡΥΣΟΣ (3)-ΛΥΚΟΠΟΥΛΟΣ (3)-ΞΩΝΗΣ-ΡΑΠΤΗΣ (3)-ΡΑΝΤΟΣ (7)-ΕΓΓΛΕΖΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (4)-ΡΑΝΤΖΕΛΟΒΙΤΣ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ-ΚΟΣΜΙΔΗΣ-ΔΡΑΝΤΖΙΟΥ.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας, το επόμενο Σάββατο και ώρα 16:00 στην Άρτα με τον Πρωτέα Άρτας.