Παναιτωλικός Γ.Φ.Σ.
Slidenew20

Χειροσφαίριση Ανδρών 2014-2015 | Μοιρασιά στο ντέρμπι… [φωτό-video]

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος το αντρικό τμήμα χειροσφαίρισης του συλλόγου μας αναδείχθηκε ισόπαλο απέναντι στην πολύ δυνατή και φέτος Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας με σκορ 23-23. Το μεσημέρι του Σαββάτου οι περίπου 200 φίλαθλοι που ήρθαν στο κλειστό γυμναστήριο του Δ. Α. Κ. Αγρινίου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με πολύ δυνατές άμυνες, ωραίες επιθέσεις, φοβερές διακυμάνσεις του σκορ, όλα αυτά που αρμόζουν σε αυτό το σπουδαίο παιχνίδι, στο μεγάλο γειτονικό ντέρμπι.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να νιώθουν την ανάσα η μια της άλλης και να πηγαίνουν γκολ - γκολ μέχρι το 25ο λεπτό όπου οι παίκτες του ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ μας με πολύ δυνατές άμυνες και αποτελεσματική επίθεση κατάφεραν να αποκτήσουν μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων (11-7)

Όμως στην συνέχεια μετά από ολιγωρία τους έχασαν αυτή τη διαφορά με τους παίκτες της Αναγέννησης να ισοφαρίζουν με την λήξη του ημιχρόνου σε 11-11.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Άρτας εκμεταλλευόμενη δύο συνεχόμενες δίλεπτες αποβολές παικτών μας προηγήθηκε με τρία γκολ (11-14).

Από εκεί και πέρα η ομάδα μας πήρε και πάλι μπροστά και μετά από φοβερές αποκρούσεις του τερματοφύλακά μας Σπ. Ράικου κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να προηγηθεί και πάλι με τρία τέρματα στο 45ο λεπτό (18-15).

Όλα αυτά μέχρι και το 57ο λεπτό της αναμέτρησης όπου εμφανίστηκαν σημάδια κούρασης και πάλι στους παίκτες μας που παραλίγο να στοιχίσουν, αφού η Αναγέννηση όχι μόνο ισοφάρισε το παιχνίδι αλλά παραλίγο να το κλέψει με πέναλτι το οποίο απέκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακάς μας 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση μετά τα συνεχόμενα φάουλ δεν μπόρεσε να δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο από την ομάδα μας και έτσι το μεγάλο ντέρμπι έληξε ισόπαλο.

Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την μεγάλη αυτή προσπάθεια που έκαναν για την κατάκτηση της νίκης. Με τέτοιες εμφανίσεις υπάρχει μεγάλη αισιοδοξία για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Συράκος) : ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ - ΔΗΜΟΥ - ΜΑΝΘΟΣ (8) - ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ (1) - ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ - ΛΙΟΚΑΥΤΟΣ - ΡΑΙΚΟΣ ΣΠ. - ΛΙΑΝΟΣ (2) - ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ (2) - ΜΠΑΖΟΥΛΑΣ - ΡΑΙΚΟΣ Κ. (4) - ΛΑΓΟΣ - ΓΕΩΡΓΙΟΥ (6)

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ : ΔΕΛΙΚΟΥΡΑΣ - ΔΕΜΙΡΗΣ (2) - ΤΟΥΤΣΗΣ (2) - ΓΕΩΡΓΙΟΥ (5) - ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ (1) - ΖΗΣΗΣ (2) -ΓΙΑΜΟΥΡΗΣ - VUJASINOVIC (2) - ΚΑΝΤΣΗΣ (6) - ΜΑΚΡΗΣ (1) - ΔΙΑΡΑΣ - ΜΑΡΚΟΒΙΤΣ (2)

Διαιτητές: ΚΟΛΛΑΡΟΣ - ΤΣΑΚΑΝΙΚΑΣ

Δίλεπτα: 4-3

Κόκκινη: ΔΕΛΙΚΟΥΡΑΣ 59' 59" (κρατήθηκε το δελτίο)

Πέναλτι: 5/3 - 9/6

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας το Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014 και ώρα 18:00 στην Βέροια με αντίπαλο την τοπική Γ.Ε.Β. 2011.